Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Kömür Türleri Nelerdir?

Kömür Türleri Nelerdir?

Turbadan antrasite, bir kömürün olgunluk değişiminin her mertebesi , kömürün kimyevi ve fiziksel özelliklerini farklılaştırır. Bu farklılık, kömürün ” kömürleşme derecesi ” ne işaret eder.

Kömürleşme derecesi düşük linyit ve alt bitümlü, toprağımsı buna benzer görünürler. Mat ve yumuşak bu tür kömürler, rahatlıkla ufalanabilir. Birçok fazla oranda nem, düşük oranda da karbon içeriler. Bu yüzden enerjileri de düşük olabilir .

Kömürleşme derecesi fazla kömürler, daha sert ve dayanıklı, siyah renk , camsı parlaklıkta olurlar. Daha birçok karbon, daha az nem içerirler. Birçok daha çok enerji üretirler. Bitümlü ve antrasit olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Antrasit, kömürleşme ölçeğinin en üst noktasında bulunur . En fazla seviyede karbon içerdiğinden en birçok enerji verir. Antrasit, nem seviyesi en düşük kömür türüdür.

Linyit sadece elektrik imalatında , alt bitümlü elektrik imalatında , çimento fabrikalarında ve öteki endüstri alanlarında kullanılır.

Bitümlü kömürler de ikiye ayrılır: Isıl Buhar Kömürü ve metalurjik koklaşabilir kok kömürü. Isıl kömür çimento fabrikalarında ve öteki endüstri alanlarında , metalurjik kömür de demir çelik sanayisinde kullanılır. Antrasitse dumansız yakıt içerisinde bulunduran sanayilerde ve ısıtmada kullanılır .

Bir önceki yazımız olan Kömür Nedir, Kömür Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizde fosil, fosil yakıtlar ve kömür hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: kömür türleri, kömürün türleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
  1. Kazım Atabay dedi ki:

    Kömür Türleri Nelerdir? Gümüşhane sevgilerle

  2. Melis Suören dedi ki:

    İstanbul merkezden ben Melis Suören. Merhaba bu web sitesi inanılmaz çok güzel, sağolun 03-10-2017 19:21:01

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.