Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerjisi sayesinde sizde kendi evinizi aydınlatacak enerjiyi üretebilirsiniz. Hatta bir çok büyük ve yenilenebilir enerji kaynakları önemini kavramış doğa dostu ülkeler rüzgar enerjisi sayesinde şehirlerine elektrik sağlamaktadır.

RÜZGAR ENERJISI NEDIR?

Rüzgar enerjisi mantığında kanatlar vasıtasıyla rüzgârdaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Rüzgar enerjisinin en geniş kullanım alanını rüzgar türbinleri oluşturmaktadır. Rüzgar enerjisi daha iyi anlayabilmeniz için “rüzgar nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Rüzgar Türbini nedir?

Bir rüzgâr türbini umumi olarak kule, jeneratör, momentum dönüştürücüleri (dişli kutusu), elektrik-elektronik elemanlar ve pervaneden oluşur. Rüzgârın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevrilir. rotor milinin ahit hareketi hızlandırılarak gövdedeki jeneratöre aktarılır. Jeneratörden elde edilen çarpıcılık enerjisi aküler aracılığıyla depolanarak yahut aracısız alıcılara ulaştırılır.

[box type=”info” align=”aligncenter” ]
Okumanızı Tavsiye Ettiğimiz Rüzgar Enerjisi İle ilgili Diğer Yazılarımız:

Rüzgar Enerjisi Nedir?
Rüzgar Nedir?
Rüzgâr Enerjisi
Rüzgar Gücü
Ev Yapımı Rüzgar Türbini – Home made wind turbine[/box]

Bir önceki yazımız olan JEOTERMAL ENERJi NEDiR? başlıklı makalemizde jeotermal, jeotermal enerji ve jeotermal enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
  1. Meral Doğan dedi ki:

    Osmaniye merkezden ben Meral Doğan. Merhaba web siten yeminle hayran edici, face de paylaştım 30-11-2017 16:16:34

  2. Elif Barış dedi ki:

    Çağatay Turgut selam arkadaşlar paylaşımın inanılmaz ilgi uyandırıcı, twitter da paylaştım

BİR YORUM YAZ