Rüzgar Nedir?

Photo of author

By Çağatay Turgut

   Rüzgar Enerjisi‘in ne olduğunu bilmeden önce bilinmesi gereken şey kesinlikler rüzgarlardır. Rüzgarın ne olduğunu kavramadan rüzgar yardımıyla enerji üretilen sistemi yani rüzgar enerjisi sistemini kavramak oldukça zor. Bu alanda yıllardır yapılan araştırmalar ve mühendislik çalışmalarıyla günümüzde rüzgar enerjisinden elektrik üretebiliyoruz.

RÜZGAR NEDIR?

Hava hareketlerinin temelini oluşturur, ve rüzgarların nedeni ise atmosfer basıncının farklı bölgeler arasında farklı değerlerde ve oranlarda bulunmasıdır. Rüzgâr, farklı bölgelerde bulunan alçak basınçla farklı bölgelerde bulunan yüksek basıncın aralarında yer değiştirdikleri andaki hava akımıdır, rüzgarlar daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket ederler. Farklı iki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı da doğru orantıda o kadar fazla olur. Rüzgâr sahip olduğu hıza ve şiddete göre esinti, fırtına gibi isimler alır.

   Rüzgarın yönünü tespit etmek için rüzgar gülleri, rüzgarın hızını tespit etmek için ise anemometre kullanılır. Anemometre, rüzgarın bir pervaneyi döndürme hızından faydalanarak rüzgar hızını gösteren rüzgar gülü kadar basit ölçü aletidir. Yükseklerdeki rüzgarlar, balonlar yardımı ile ölçülmektedir. Yükselme hızı bilinen balonlar belli yüksekliğe geldiklerinde rüzgarın hızına karşı koyamazlar ve rüzgar hızı ile yol almaya başlarlar. Balonun hareketi gözlenir ardından Trigonometrik hesaplarla balonun birim zamanda kat ettiği yol hesaplanarak rüzgarın hızı bulunur. Daha hassas ölçümler için ise tekrar balonlara başvurulur fakat bu sefer balon ya radarla takip edilir veya balona bir telsiz vericisi monte edilerek takip edilir.
   Okyanuslardaki akımların ve dalgaların hatta dev dalgaların meydana gelmesinde büyük rolü olan rüzgarlar, kara şekillerinin değişmesine de neden olduğu gözlenmektedir.. Özellikle çöllerde kumların şekli devamlı değişir. Rüzgarların bitki sporlarını yani bitki polenlerini taşıyarak çiçeklerin döllenmesini sağlaması bitki neslinin devamı açısından çok önemli bir rol üstlenmektedir.Yel değirmeni ve yelkenli gemilerde de rüzgar enerjisinden yararlanılmaktadır.

“Rüzgar Nedir?” üzerine 7 yorum

  1. Niğde merkezden ben Mahmut Bildirici. Mrb paylaşımınız vallaha billaha hayran bıraktı, sağolun 22-10-2017 17:38:09

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.