Neden Güneş Enerjisi?

Photo of author

By Çağatay Turgut

Güneş Enerjisi günümüzde günden güne artan kullanım olanakları ve kullanım avantajlarıyla hayatımızda kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Peki ama neden güneş enerjisi kullanmalıyız ve avantajları nelerdir?
Güneş enerjisinin avantajlarından maddeler halinde bahsetmeden biraz önce biraz size bu konuda bilgi vermek istiyoruz. Dünyamızda ki aklınıza gelebilecek bütün enerji kaynakları güneşten türemiş ve güneş sayesinde halen türemektedir. Güneş enerjisi sayesinde fosil yakıtlardan, rüzgar enerjisinden ve günümüzde daha bir çok enerji alanından faydalanılmaktadır. Fakat fosil yakıt kullanımının artması (petrol, kömür, vs..) bu kaynakların aynı zamanda da hızla tükenmesine neden olmaktadır. Yeni enerji kaynağı arayışları gelişen teknoloji sayesinde insan oğlu bir zamanlar tapındığı güneşin enerjisi ile artık evlerini ısıtabiliyor ve elektrik üretebiliyorlar.

Güneş Enerjisinin diğer yenilenebilir enerji türlerine göre pek çok avantajı bulunmaktadır. Güneş enerjisi hem üretim maliyetinin ucuz olması hem uzun ömürlü olması hemde kullanılabilirliği ile bir çok avantaj sağlamaktadır hayatımızda. Güneş Enerjisinin avantajlarını listeleyecek olursak;
1) Karmaşık teknolojiye ihtiyaç duyulmamaktadır.
2) Mahalli uygulamalara elverişlidir.
3) İşletme masrafları çok azdır.
4) Temiz enerji türüdür.
5) Çok sayıdaki ülkede faydalanılabilir.
6) Tükenmeyen enerji kaynağı olmasıdır.
7) Doğabilecek ekonomik bunalımdan etkilenmez.
8) Güneş enerjisinin gaz, duman, kükürt veya radyasyon gibi zararlı artıkları yoktur.
Enerjiye ihtiyaç duyulan bölgede yararlanılıp kullanılabileceğinden enerjide nakil problemleri bulunmaz ve masrafı yok denecek kadar ucuzdur.

Merak edebileceğiniz konular olarak düşündüğümüz “güneş enerjisi nedir?” ve “güneş enerjisinin kullanılmama nedenleri” isimli makalelerimizede bakabilirsiniz.

“Neden Güneş Enerjisi?” üzerine 6 yorum

  1. Çağatay Turgut Neden Güneş Enerjisi? Merhaba herkese siteniz vallaha billaha dikkat çekici, teşekkürler

    Yanıtla
  2. Neden Güneş Enerjisi? Güneş Enerjisi Artvin merkezden ben Aslan Öztürk. Selamlar web siten valla çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 28-09-2017 13:42:34 harika ötesi.

    Yanıtla
  3. Yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önemin artması gerekmektedir. Güneş enerjisi en çok yararlanılması gereken yenilenebilir enerji kaynağıdır ayrıca. Bu güzel yazı için ellerinize emeğinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.