Japonya’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi

Photo of author

By Çağatay Turgut

Fukuşima nükleer kazasının sonrasında alternatif enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen güneş enerjisi santralleri ile senede 60 megawattlık kurulu güç elde etmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında 2015 senesinde güneşten elde edilecek enerjiyle 15 bin konutun senelik enerjisinin üretilmesi planlanıyor

Güneş enerjisinden elektrik üretme kapasitesi 13.5 gigavat olan Japonya, bu rakamı 2020’de 48.8 gigavata çıkarmayı amaçlıyor .

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılancı, AA muhabirine, güneş enerjisi santrallerinin yüzer biçimde veya doldurulan kıyı şeritlerinde kullanılabildiğini ifade etti . Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ve “fotovoltaik” olarak adlandırılan panellerin üretim maliyetlerinin hızla düştüğünü anlatan Yılancı, bu sistemin global olarak da yaygınlaşmaya başladığını ifade etti.

Sistemin deniz veya su üzerinde daha verimli çalıştığını ifade eden Yılancı, “Kristal silisyum malzeme esaslı fotovoltaik panellerin yüzey sıcaklıklarının artması ile enerji dönüşüm verimleri azalmaktadır, deniz veya su üzerine kurulu sistemlerde panel sıcaklıkları azalacağından daha iyi verim değerleri elde edilebilmektedir. Ancak malzemelerin nem ve paslanma dirence sahip olmaları gerekmektedir ” diye konuştu .

Yüzen güneş enerjisi santrallerinin ada ülkeleri veya yüzölçümleri küçük olan ülkelerde tercih edildiğini dile getiren Yılancı, şöyle konuştu:

” Ülkemiz gibi yüzölçümleri büyük olan ülkelerde, bu tip sistemlere şu an içi çok ihtiyaç yok. Ülkemiz’de arazi, çatı üzeri ve bina ile tümleşik biçimde güneş enerjisinden elektrik imalatı uygulamalarından halen olması gerektiği kadar yararlanılamıyor. Bu potansiyelin daha çok değerlendirilmesi gerekir. Ülkemizde türk malı imalatı teşvik edecek mekanizmaların geliştirilmesine ve bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılarak , yenilenebilir enerji teknolojilerinin desteklenmesine öncelik verilmeli.”
Japonya’da 2011 senesinde meydana gelen zelzele ve tsunaminin sonrasında yaşanan Fukuşima faciası sonrasında bazınükleer istasyonlar kapatılmıştı. Artan elektrik isteğini karşılamak için 2012’de ülkenin LNG talebi rekor seviyede artarak 87,31 milyon ton olarak gerçekleşmişti.

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.