Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri

Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri
Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri

Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri

Fotovoltaik sistemlerin güneş enerjisinden elektrik enerjisi ürettiğini bilmekteyiz. Ancak bu şekilde elektrik üretmek için yalnızca güneş panelleri yeteri kadar değildir.

Bir fotovoltaik sistem güneş panelinin dışında birçok cihazın birlikte kullanılmasını gerektirir. Aşağıda bir fotovoltaik sistemde olması gerekli olan bileşenleri ve görevlerini görebilirsiniz.

Güneş Panelleri: Fotovoltaik sistemi ana bileşenidir. Güneşten gelen enerjisi elektrik enerjisine çevirmekle görevlidirler. Bir güneş paneli seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

Fiyatı: Bir güneş panelinin fiyatı büyüklüğüne, dayanıklılığına ve çeşidine göre değişiklik gösterir. Bununla Birlikte farklı şirketlerin farklı kalitedeki mahsulleri de fiyat açısından çeşitlilik gösterir. Aşağıdaki linkte çeşitli şirketlerin çeşitli büyüklükteki panellerinin ücretlerini görebilirsiniz.

Büyüklüğü: Bir solar panelin büyüklüğü veya yüzey alanı onun ne kadar vat üreteceğini doğrudan etkiler. Solar panel büyüklüğünün başka bir deyişle sıra panelin çeşidi baksa bir değişle teknolojisi de vat kıymetini doğrudan etkiler. Bu konuda daha çok bilgi için aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Dayanıklılığı: Anlaşıldığı gibi bir solar panelin nitelikleri birbirleri ile bağlantılıdır. Aynı şekilde bir panelin dayanıklılığı doğrudan maliyetini etkiler ve yine doğrudan panelin teknolojisine bağlıdır. Bununla birlikte daha kaliteli ürünler daha sağlam ve uzun ömürlüdür. Uzun ömürlü güneş panelleri yatırımın geri dönüşü açısından tercih edilmelidir.

Çeşidi: Solar panellerin imalatında farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Bu teknolojiler, bir solar panelin maliyetini , büyüklüğünü ve dayanıklılığını doğrudan etkiler. Yeni teknolojilerin güneş enerjisi üretme performansı daha yüksektir. Başka Bir Deyişle ayni yüzey alanından daha çok enerji üretirler. Ancak bu nitelikleri ücretlerinin yüksek olmasına yol acar. Konu hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız.

Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri

Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri

Inverter(çevirici): Inverter bir fotovoltaik sistemin mühim bileşenlerinden biridir. Görevi Doğru akimi alternatif akıma çevirmektir. Güneş panelleri tarafından üretilen enerji doğru akimdir. Doğru akıma başka bir örnek ise pillerdir. Buna karşılık şehir şebekesinden gelen akim alternatif akimdir.

Bir inverterde bulunması gerekli olan mühim özellikler aşağıda sıralanmıştır.

Otomatik açma/kapama: Bu özelliği yardımıyla bir inverter evdeki enerji kullanımını algılayıp otomatik olarak kendini acar. Buna karşın herhangi bir enerji kullanımı olmaması durumunda ise kendini otomatik olarak kapar. Böylelikle fazla enerji harcamaz ve tasarrufa yardımcı olur .

Pil Şarj Etme: İnverter kendi enerjisini kendi pilinden sağladığı için , kendiliğinden şarj etme özelliği kullanım acısından büyük bir kolaylık sağlar . Böylelikle inverter solar panelden gelen enerjinin küçük bir kısmını kendini şarj etmek için kullanır. Böylelikle kendiliğinden pili azaldığı zaman şarj olur .

Güç Arttırma: Bilindiği gibi çamaşır makinesi gibi büyük cihazlar diğer cihazlara göre daha çok güç tüketirler başka bir deyişle güç ihtiyaçları fazladır. Güç arttırma özelliği olan bir inverter gerek duyulduğunda çıkış gücünü arttırarak bu cihazların düzgün bir şekilde çalışmasını güvence eder.

Bu özelliklerin dışında bilinmesi gerekli olan başka bir mühim nokta ise inverter çeşitleridir. Inverterler iki temel başlık altında incelenebilir.

 1. Şehir şebekesine bağlı solar sistemler için senkronize inverter: Bu inverterler solar panellerden aldıkları enerjiyi evi şehir şebekesinden gelen dağıtım kutusuna iletirler. Böylelikle bu enerji normal olarak ev içerisinde kullanılabilir. Bunun dışında bu inverterler ayni zamanda üretilen enerjinin şehir şebekesine satılmasını da sağlar . Kanunlara ve uygulamalara göre üretilen enerji kadar para elektrik masraflarından düşülür.
 2. Şehir şebekesine bağlı olmayan solar sistemler için bağımsız inverter: Şehir şebekesinin olmadığı veya şehir şebekesinin kullanılmak istenmediği vaziyetlerde güneş panellerinden alınan enerjiyi doğrudan evdeki prizlere ileten inverter çeşididir.

Inverter üreten firmalar arasında en bilinenleri ve en kaliteli olanlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 • Beacon Power
 • Exeltech
 • Fronius
 • SMA
 • PV Powered
 • Xantrex
Pil ve Akü

Pil ve Akü

Pil:Fotovoltaik sistemler üretilen elektrik enerjisini depolamak için pile ihtiyaç duyar. Böylelikle gün boyunca depolanan enerji herhangi bir sürede kullanılabilir.

Arabalarda kullanılan pillerden çeşitli olarak, fotovoltaik sistemler lead-acid deep cycle denilen şarj edilmede meydana gelebilecek duraklamalara daha toleranslı piller kullanır. Böylelikle güneş paneline düşen güneş ışığında meydana gelebilecek aksamalar (gölgelenme, panelin açısının değişmesi gibi ) pillerin şarj edilmesini olumsuz etkilemez.

Bir fotovoltaik sistemin pilleri sisteme orantılı olarak değişir. Yüksek enerji üreten sistemlerde bu enerjinin depolanmasını sağlayabilmek için fazla miktarlarda pil kullanılabilir. Bunun yanında bir evin elektrik ihtiyacını karşılamada daha az miktarda pil yeteri kadar olacaktır .

Şarj Denetleyicisi: İsminden de anlaşıldığı gibi şarj denetleyicisi pillerin şarjlarını kontrol etmek için kullanılır. Solar panel ile pil arasına yerleştirilir. Böylelikle solar panel den pile giden şarj miktarını ayarlar. Eger pil dolu ise solar panelden pile giden bağlantıyı keser ve pilin fazla şarj olmasını, bozulmasini,ömrünün kısalmasını engeller. Bu olaya voltaj regülasyonu denir.

Bir önceki yazımız olan Japonya’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi başlıklı makalemizde japonyada yenilenebilir enerji, yenilenebilir enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Muhammet Aslan dedi ki:

  Fotovoltaik (solar) Sistemler ve Bileşenleri Solar Sistemler Batman merkezden ben Muhammet Aslan. Selam paylaşım gerçekten dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 22-06-2017 15:35:05 harika ötesi.

BİR YORUM YAZ