What is Biodiesel?

Photo of author

By Çağatay Turgut

Biodiesel is a product obtained by converting organic oils with diesel fuel by mixing with base and alcohol. Biodiesel is a fuel that can be used in all diesel engines made from vegetable oil and not modified.

Rape (canola) is a product which is collected from oil seed plants such as sunflower, soybean, and aspirin and which is used as a fuel which is obtained by the reaction of oils or animal fats obtained with a short chain alcohol (methanol or ethanol) in the presence of a catalyst. Domestic frying oils and animal fats can also be used as biodiesel raw materials. Even animal fats such as frozen fat and fish oil can be used to make biodiesel fuel. Biodiesel can also be made from used oils in fast-food restaurants.

Biodiesel is obtained by a chemical process called transesterification, in which glycerin is separated from oil or vegetable oil. As a result, two products remain, methyl esters (the chemical name of biodiesel) and glycerin (a valuable by-product usually sold for use in soap and other products).

What is Biodiesel?

Biodiesel works on all diesel engines that have not been modified. For other alternative fuels, there is no need to convert the engine for employees. The diesel engine can work in biodiesel because it works according to the principles of air compression first, followed by compression of the fuel injected into the ultra-hot, ultra-pressurized combustion zone. In contrast to petrol engines that use a spark to ignite the fuel / air mixture, diesel engines use fuel to ignite hot air. Thanks to this simple operation, diesel engines can run on thick fuels.

Because biodiesel chemically resembles diesel fuels, you can add biodiesel directly to the fuel tank of any diesel vehicle. But it is worth pointing out again that it is definitely not to be used and tested in the next generation multijet and motor vehicle with fuel recognition system. There are many advantages to using biodiesel as a vehicle fuel. There is less emission in the biodiesel, it can be produced with own country resources without external dependence, it does not affect motor performance and it is obtained from plants. Biodiesel can be described as solar-powered liquid fuels because plants grow with solar energy. In short, biodiesel has a distinct place and position within renewable energy sources.

Whas is Biofuels? – Biomass Energy

“What is Biodiesel?” üzerine 3 yorum

  1. Çağatay Turgut What is Biodiesel? selam arkadaşlar web siteniz cidden mükemmel, tebrikler

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen üründür.Biyodizel bitkisel yağdan yapılan ve modifiye edilmemiş tüm dizel motorlarda çalışabilen bir yakıttır.

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden toplanılan ve elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir. Biyodizel ayrıca fast-food restoranlardaki kullanılımış yağlardan da yapılabilir.

Biyodizel gliserinin yağ veya bitkisel yağdan ayrıldığı transesterleşme adı verilen bir kimyasal süreçle elde edilir. Bu işlem sonucunda geriye iki ürün kalır metil esterler (biyodizelin kimyasal adı) ve gliserin (genellikle sabun ve diğer ürünlerde kullanılmak üzere satılan değerli bir yan ürün).

Biyodizel modifiye edilmemiş tüm dizel motorlarda çalışır. Diğer alternatif yakıtlarda çalısanlar için motoru dönüştürmeye gerek yoktur. Dizel motor biyodizelle çalışabilir, çünkü havanın önce sıkıştırıldığı, sonra da yakıtın ultra-sıcak, ultra-basınçlı yanma bölümüne püskürtüldüğü sıkıştırma ile başlatma ilkelerine göre çalışır. Yakıt/hava karışımını ateşlemek için bir kıvılcım kullanan benzinli motorların tersine dizel motorlarda sıcak havayı ateşlemek çin yakıt kullanılır. Bu basit işlem sayesinde de dizel motorlar kalın yakıtlarda çalışabilir.

Biyodizel kimyasal olarak dizel yakıtlara benzediği için herhangi bir dizel aracın yakıt deposuna doğrudan biyodizel katabilirsiniz. Fakat tekrar belirtmekte fayda görüyoruz ki kesinlikle yeni nesil multijet ve yakıt tanıma sistemli  motorlu araçlarda kullanılmamalı ve denenmemelidir. Bir taşıt yakıtı olarak biyodizel kullanmanın birçok avantajları vardır. Biyodizelde daha az emisyon bulunur, dışa bağımlı olmadan kendi ülke kaynakları ile üretilebilir , motorun performansını etkilemez ve bitkilerden elde edilir. Bitkiler güneş enerjisi ile büyüdüğü için biyodizel güneş enerjili sıvı yakıtlar olarak tanımlanabilir. Yani kısacası biyodizel yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde de ayrı bir yere ve konuma sahiptir.

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Ayrıca bu konuyla alakalı olarak “[highlight]BİYODİZEL KİM TARAFINDAN VE NASIL İCAT EDİLDİ?[/highlight]” yazımızı ve “[highlight]Biyodizel’in Faydaları Nelerdir?[/highlight]” yazımızı okuyarak biodizel hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.[/box]

“Biyodizel Nedir?” üzerine 30 yorum

  1. Çağatay Turgut Biyodizel Nedir? selamun aleyküm web sitesi vallaha billaha hayran edici, teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.