Güneş Enerjisi Nedir?

Photo of author

By Çağatay Turgut

GÜNEŞ ENERJISI NEDIR?

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarından en verimli olanıdır. Güneşten elde edilen enerjidir aslında güneş enerjisi. Güneş enerjisi, son yıllarda üzerinde en fazla araştırma yapılıp geliştirilen enerji kaynakları içerisindedir. Güneş, merkür, mars, dünya, jüpiter, venüs gibi gezenlere enerji veren bir yıldızdır ve haliyle enerji kaynağıdır.
Dünyamızda yaşayan bütün canınlılar, insanlar hayvanlar ve birkiler güneşe ihtiyaç duyar. Örneğin bitkiler, canlı doku üretmek ve besin (fotosentez) yapabilmek için güneş enerjisinden faydalanır. Yaz günlerinde bizleri ferahlatan ve çiçek polenlerinin dağılarak tohumlanmasını sağlayan rüzgar, güneş ışınlarının sıcaklık farkı hasıl etmesinden meydana gelir. Bitki ve hayvan artıklarından kömür ve petrol meydana gelmesi de güneş enerjisi sayesindedir. güneş enerjisi

Güneş asırlardır yeryüzünü aydınlatmasına rağmen bu büyük ve harika enerjiden faydalanmaya başlama oldukça yenidir. Archimedes (Arşimed)in (M.Ö. 267) iç bükey aynalarla güneş enerjisini odaklayarak Sirakuza’yı kuşatan gemileri yaktığı iddia edilmektedir. Güneş enerjisi konusundaki çalışmalar 1600 yılında Galile’nin merceği bulmasıyla artmıştır. İlk defa Fransa’da, Belidor (1725) tarafından güneş enerjisi ile çalışan bir pompa yapılmıştır. Mouchot, 1860 yılında parabolik aynalar yardımıyla güneş ışınlarını odaklayarak, küçük bir buhar makinesi yapmıştır. İlk defa güneş enerjisi ile çalışan, hava çevrimli makineyi, 1868 yılında Ericson geliştirmiştir. Bu yıllarda güneş enerjisi konusunda çalışmalar yoğunlaşmış, tatlı su elde edilmesi ve güneş ocakları ile ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Adams, Hindistan’da yedi askerin yemeğini en soğuk ay sayılan Ocak ayında, konik yansıtıcılı güneş ocağıyla iki saatte pişirmiştir. Shuman ve Boys, 1913 yılında parabolik aynalar yardımıyla bir buhar üreticisi yapmışlar ve bundan faydalanarak Nil Nehrinden su çeken 50 BG’deki sulama pompasını çalıştırmışlar dır.
Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında petrolün önem kazanmasıyla güneş enerjisi üzerindeki çalışmalar araştırma seviyesinde kalmıştır. Güneş enerjisinin önem kazanması daha çok 1973 yılındaki dünya enerji kriziyle başladı. Petrol fiyatının gittikçe artması, yeni kaynaklar üzerindeki çalışmaları artırmış, özellikle güneş enerjisi, üzerinde en çok çalışılan konu olmuştur.

“Güneş Enerjisi Nedir?” üzerine 22 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.