Yenilenebilir Enerji Kaynakları

GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ!

GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ!

Güneş Enerjisinin kullanım alanları ve avantajları yazımızda size güneş enerjisi sistemlerinin pek çok avantajlarından bahsetmiştik, fakat günümüzde bu enerjinin uygulama alanlarının az oluş sebepleri ve nedenleri de vardır. Bu sebepler
den bahsedecek olursak:

a) Güneş enerjisindeki büyük problemlerden biriside depolama sorunudur ve birim yüzeye gelen güneş ışınları devamlı olmayacağı için bu enerjiyi depolamak gerekmektedir.

b) Gecelerin uzun olup enerji ihtiyacının fazla olduğu kış aylarında , güneş ışınları az ve geceleri ise hiç yoktur bu bir dezavantaj olabilir,

c) Güneş enerjisinden faydalanmak isteyen bir çok kamu, kurum ve kuruluş veya bireylerin güneş enerjisinden faydalanmak istedikleri bir çok tesisatın ilk yatırım masrafları şu an için hayliyle fazla. Şuan için yeterince ekonomik değildir.

Günümüzde petrole duyulan ilgi yeterince fazla olduğundan dolayı ve petrol kaynaklarının günden güne azalması petrol fiyatlarını yükselttiği için, güneş enerjisini gittikçe cazip kılmakta ve güneş enerjisinden faydalanılan sistemlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de, güneş enerjisi sistemleri ve bu sistemler henüz yeni yeni geliştirilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle 1973 enerji krizinden sonra ülkemizde de güneş enerjisi ile ilgili çalışmalar fazlalaşmış ve 1975 yılından sonra güneş enerjisi ile sıcak su temin edilen sistemler yaygınlaşmıştır. Halen, yüzün üzerinde güneş toplayıcısı imal eden firma bulunmaktadır. Güney ve batı sahillerimizde çok sayıda güneş enerjili sıcak su sistemi mevcuttur.

[box type=”note” align=”aligncenter” ]
Güneş Enerjisi Sistemleri
Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi ile Çalışan Sıcak Su Sistemleri
Güneş Enerjisi Nedir?
Neden Güneş Enerjisi?
[/box]

Bir önceki yazımız olan Neden Güneş Enerjisi? başlıklı makalemizde güneş enerjisi, neden güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji hakkında bilgiler verilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Handan Çarpar dedi ki:

  Çağatay Turgut GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ! Selam herkese web siten süper ötesi ilgi uyandırıcı, şukuladım

 2. Hami Savun dedi ki:

  GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ! için teşekkürler.

 3. Melis Suören dedi ki:

  GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ! Güneş Enerjisi Tunceli merkezden ben Melis Suören. Selamın aleyküm paylaşım harbiden hayran bıraktı, twitter da paylaştım 17-08-2017 12:37:47 harika ötesi.

 4. Polat Seyhan dedi ki:

  GÜNEŞ ENERJİSİNİN KULLANILMAMA NEDENLERİ! Kahramanmaraş sevgilerle

BİR YORUM YAZ